יותר ויותר בעלי בתים משקיעים בעיצוב המרפסת, מה שכבר הפך לטרנד של ממש. המרפסת המודרנית היא כבר לא רק תוספת חיצונית לבית, אלא הרחבה שהיא חלק אינטגרלי מחלל המגורים. מהם הטרנדים הבולטים בתחום המרפסות?

בתחום עיצוב הפנים והאדריכלות, מסתמן בשנים האחרונות שינוי בגישה כלפי חללי החוץ, ובמיוחד ביחס כלפי המרפסת הביתית. יותר ויותר בעלי בתים משקיעים בעיצוב המרפסת, מה שכבר הפך לטרנד של ממש. המרפסת המודרנית היא כבר לא רק תוספת חיצונית לבית, אלא הרחבה שהיא חלק אינטגרלי מחלל המגורים. עם העיצוב והאלמנטים הנכונים, כגון סגירת מרפסת והגבהת מעקות למרפסת, חללים אלו מציעים שילוב של בטיחות, אסתטיקה ופונקציונליות, מה שהופך אותם לחלק אהוב ופופולרי במיוחד בכל בית מגורים.

היתרונות של מרפסת מעוצבת היטב

נראה שהטרנד הזה, של שימת דגש והשקעה במרפסות ובחללי חוץ בכלל, התחיל להתרקם בתקופת מגיפת הקורונה. לאורך תקופה של חודשים רבים, נאסר על רבים לצאת מהבתים, והחיפוש אחר תחושת הטבע והאוויר בתוך המרחב הביתי, הלך וגבר. בתקופה הזו, החל תור הזהב של המרפסות, הגינות והחצרות, אך למעשה, האטרקטיביות של כל אלה נמשכת עד היום, ולא בכדי.

מרפסת בטיחותית, מעוצבת ונעימה, יכולה לשפר משמעותית את איכות החיים של דיירי הבית. המרספות משמשות כחלל חיצוני פרטי, מקום ליהנות בו מאוויר צח, מאור טבעי, ובמקרים רבים, גם מנוף יפה ומרחיב לב. כאשר מרפסות סגורות היטב ומעוצבות בקפידה, הן מספקות סביבה בטוחה עבור ילדים וחיות מחמד, בה הם יכולים לשחק בנחת ובחופשיות, ועבור המבוגרים – זהו האיזור להירגע בו, להנות מהשקט ומהרוח, וכמובן לארח בני משפחה וחברים טובים.

יתר על כן, מרפסות שעברו סגירה נאותה, יכולות גם להציע הגנה נוספת מפני פגעי מזג האוויר ולשפר את היעילות האנרגטית הכללית של משק הבית, על ידי סיפוק שכבת בידוד נוספת.

באילו בתים מומלץ במיוחד להגביה את מעקה המרפסת? 

כשמדובר בבטיחות במרפסת, במיוחד בבתי מגורים עם ילדים או חיות מחמד, היבט אחד מכריע הוא גובה מעקות המרפסת. גובה המעקה הסטנדרטי לא תמיד יספיק כדי להבטיח בטיחות, במיוחד בבניינים רבי קומות. הגבהת מעקה מרפסת היא מהלך הכרחי במקרים כאלה. הדבר לא רק מונע נפילות מגובה, הלכה למעשה, אלא גם מספק שקט נפשי לתושבים, בידיעה שיקיריהם בטוחים במרחבים חיצוניים אלו. יתר על כן, ניתן לעצב מעקות מוגבהים באופן המשלים את האסתטיקה הכללית של המרפסת והבניין.

שילוב חומרים ואפשרויות התאמה אישית: מגמות וטרנדים בעיצוב מרפסות

האבולוציה בחומרים ובעיצוב עבור חללי מרפסות, משקפת שילוב של פונקציונליות, בטיחות וסגנון. הנה כמה מהטרנדים הנוכחיים:

שימוש בזכוכית שקופה: משתלבת עם הנוף הנשקף מהמרפסת ללא הפרעה

השימוש בזכוכית צובר פופולריות שהולכת וגדלה, כאשר מדובר במעקות למרפסות, בשל היכולת של החומר השקוף והחלק להיות גם אסתטי וגם פונקציונלי, בעת ובעונה אחת. הזכוכית השקופה, העבה והחזקה, מספקת בטיחות אופטימלית, בזמן שהיא אינה פוגעת בנוף הנשקף מהמרפסת ואינה יוצרת אשליה אופטית של הקטנת החלל. אפשרויות כמו זכוכית מחוסמת ולמינציה, זוכות לפופולריות בולטת, בשל החוסן שלהן והעמידות בפני חבלות.

מסגרות אלומיניום: חומר קל משקל אבל חזק ועמיד

גם אלומיניום הוא חומר שעושים בו שימוש נרחב במרפסות, בשל משקלו הקל, חוזקו ולא פחות חשוב – עמידותו בפני קורוזיה. בחללי החוץ לא פעם ישנה לחות ותנאי אקלים משתנים, ולכן חשוב במיוחד לבחור עבור שטחים אלו חומרים עמידים. כמו כן, את האלומיניום ניתן לשנות ולבצע בו התאמות בקלות, והוא זמין בצבעים וגימורים שונים, כך שניתן להתאים אותו לסגנונות אדריכליים שונים.

שילוב חומרים: טרנד יצירתי ללא פשרה על הבטיחות 

שילוב בין חומרים שונים כמו זכוכית ומתכת, או עץ וברזל, הוא טרנד המאפשר יצירתיות בעיצוב, זאת ללא צורך לוותר על החוזק, העמידות והבטיחות.  

שילוב של אדניות וצמחיה ביתית: למנף את הטבע שבחוץ

אם כבר עסקינן במתחם החוץ של הבית, ניתן להעצים את תחושת הטבע והאוויר שבמרפסת, באמצעות שילוב אדניות או קירות ירוקים כחלק מהמתחם. מדובר בטרנד המקרב אליכם את הטבע, משפר את הערך האסתטי ומקדם תחושת רווחה ושלווה.

אפשרויות להתאמה אישית

למקרה שפספסתם, העניין של "custom made" – התאמה אישית ,תפס תאוצה בשנים האחרונות כמעט בכל תחום המשלב עיצוב, וגם על עיצוב המרפסות הוא לא פסח. התאמה אישית היא המפתח בעיצוב מרפסות מודרניות. כולם מחפשים אחר פתרונות המאפשרים להם להתאים אישית את עיצוב החלל בו הם גרים, וכאשר מדובר במרפסות, הדבר נעשה באמצעות לוחות זכוכית נשלפים, רפפות מתכווננות או מערכות מעקה מודולריות.

בטיחות אופטימלית מבלי להתפשר על הסטייל

ההתמקדות בהיבטי בטיחות אינה מתפרשת כפשרה על הסטייל. העיצובים המודרניים של מרפסות מתוכננים כך שיהיו בטיחותיים ומושכים חזותית כאחד. למעשה, ולעתים קרובות המרפסות הופכות למוקד בעיצוב החיצוני של הבניין.

שילוב עם מערכות בית חכם

שילוב מתחמי מרפסות בטכנולוגיית בית חכם היא מגמה שהולכת וגוברת. בין היתר, מדובר במערכות פתיחה וסגירה אוטומטיות, פונקציות בקרת אקלים, ואפילו תאורה חכמה לשיפור השימושיות והנוחות.

שימוש בחומרים ידידותיים יותר לסביבה

כאשר המודעות לסביבה הולכת ועולה והדגש המושם על קיימות הולך וגובר, מסתמנת עלייה בבחירה של חומרים ידידותיים יותר לסביבה, כמו מתכות ממוחזרות ועצים ברי קיימא בעיצובי מרפסות.

חללים רב-תכליתיים: מרפסת סגורה שהופכת לחלל משחקים או עבודה

מרפסות סגורות מתוכננות לשרת מטרות רבות – החל מפינות קריאה נעימות ועד למשרדים ביתיים קטנים או אפילו פינות אוכל מורחבות, המשקפות את הרבגוניות של החיים המודרניים.

לסיכום, העיצוב והארכיטקטורה של מרפסות בבתי מגורים מודרניים התפתחו באופן משמעותי, כאשר הדגש המובהק הוא על בטיחות, פונקציונליות ואסתטיקה. סגירת מרפסת והגבהה של המעקה אינן רק עניין של בטיחות, אלא גם משחקות תפקיד חשוב בהפיכת חללים אלו להרחבות מסוגננות ונוחות של הבית.