הבנת האיזון בין סגנון, בטיחות ותאימות באדריכלות מגורים ומסחר היא חיונית. אזור אחד שלעתים קרובות מתעלם ממנו בהקשר זה הוא מעקות למרפסת. במדריך זה נעסוק במשמעות של התאמת הגובה של מעקה המרפסת ונסייע לכם בבחירת התוספת הנכונה שתתרום לבטיחות ולאסתטיקה של המרפסת שלכם כאחד.

מדוע גובה המעקה חשוב כל כך?

מעקות למרפסת הם יותר מסתם מאפיינים אסתטיים אלא מצילי חיים של ממש. הגובה הסטנדרטי עבור מעקות למרפסת לפי קוד הבנייה הבינלאומי (IBC) הוא 107 ס"מ עבור חללים מסחריים ו-90 ס"מ עבור חללי מגורים. לעומת זאת, התקן הישראלי מחייב התקנת מעקה בגובה 105 ס"מ לפחות. התקנת מעקות בגובה סטנדרטי מבטיחה בטיחות בסיסית, ומונעות ממבוגרים, ילדים וחיות מחמד ליפול בטעות, אך יש מקרים שבהם ייתכן שתצטרכו להגדיל את גובה המעקה שלכם מעבר לסטנדרט:

 • מיקום

אם המרפסת שלכם משקיפה על ירידה מסוכנת או ממוקמת בגובה רב, מעקה גבוה יותר יוסיף בטיחות נוספת ויעניק לכם שקט נפשי.

 • ילדים וחיות מחמד

מעקות גבוהים יותר יכולים למנוע מילדים וחיות מחמד לטפס או להתהפך בטעות. במקרים בהם גרים בבית ילדים או חיות מחמד הגבהת מעקה מרפסת מעבר לסטנדרט יכול להפחית משמעותית סיכויים לנפילות ופשוט מציל חיים.

 • פרטיות

אם המרפסת שלכם פונה אל חלל משותף או שאתם מעדיפים פרטיות נוספת, מעקה גבוה יותר יכול לשרת מטרה זו. תוכלו להתקין מעקה עם זכוכית חלבית או לתלות על המעקה המוגבה שלכם אדניות או אביזרים אחרים שיעזרו ביצירת מיסוך מיטבי תוך שמירה על מראה אסתטי.

 • תקנות בנייה

באזורים מסוימים או עבור סוגים מסוימים של מבנים, תקנות הבנייה המקומיות עשויות לחייב התקנת מעקה גבוה יותר.

בחירת התוספת הנכונה למעקה שלכם

לאחר הבנת הצורך במעקה מוגבה למרפסת, חיוני לבחור הרחבה מתאימה. בחירה זו תהיה תלויה בדרישות בטיחות, אסתטיקה אדריכלית והעדפות אישיות. להלן מספר גורמים שיש לקחת בחשבון בעת בחירת התוספת הנכונה למעקה המרפסת שלכם:

1.חומר

החומר ממנו עשויה תוספת המעקה שלכם משחקת תפקיד חיוני מבחינת חוזק, עמידות, תחזוקה ואסתטיקה. להלן החומרים הנפוצים ביותר:

 • עץ: מסורתי וקל לעבודה, העץ מאפשר התאמה אישית אך בעל מראה כפרי ופחות אסתטי מחומרים אחרים ולכן הוא גם פחות נפוץ כיום. בנוסף, הוא דורש תחזוקה שוטפת וייתכן שלא יהיה עמיד כמו חומרים אחרים.
 • ברזל יצוק: מעקות ברזל יצוקים הם חזקים, עמידים ומעניקים מראה קלאסי ואלגנטי למרפסת. מעקות אלה מושלמים לסגנונות אדריכליים מסורתיים יותר, אך עשויים שלא להשתלב היטב עם אסתטיקה מודרנית.
 • פלדה: מעקות פלדה מציעים חוזק ועמידות מעולים, מה שהופך אותם לבחירה בטוחה. עם גימורים שונים זמינים, הם יכולים להשתלב בעיצובים מודרניים ומסורתיים כאחד.
 • זכוכית: לאסתטיקה מודרנית וחלקה שאינה מפריעה לנוף, הגבהת מעקה זכוכית מהווה בחירה מצוינת. עם זאת, ייתכן שהם לא יספקו פרטיות רבה וזקוקים לניקוי קבוע כדי לשמור על בהירות ומראה אסתטי ונקי.
 • אלומיניום: מעקות אלומיניום קלים אך עמידים בפני קורוזיה, מה שהופך אותם לאפשרות מצוינת הכרוכה בתחזוקה נמוכה.

2.עיצוב

לעיצוב יש תפקיד מכריע בבחירת התוספת הנכונה למעקה המרפסת שלכם. עליו להשתלב בצורה חלקה עם המעקה הקיים תוך עמידה בדרישות הבטיחות והפרטיות הרצויות.

לבטיחות נוספת: בחרו בעיצובים שאינם מקלים על טיפוס, במיוחד אם יש לכם ילדים או חיות מחמד. לוחות חלקים ללא הפרעה או פסים אנכיים המרווחים צרים הם אפשרויות בטוחות יותר.

לפרטיות: אם הפרטיות היא הדאגה שלכם, שקלו התקנת לוחות אטומים או חלביים, סורגים מרווחים או מסכים דקורטיביים.

לנוף פתוח: אם חשוב לכם לשמור על מראה הנוף שלכם, שקול הגבהת מעקה מרפסת כמו חוטים דקים ואופקיים או לוחות זכוכית שקופה.

ייעוץ מקצועי

קבלת ייעוץ מקצועי תמיד מועילה בבחירת התוספת הנכונה למעקה המרפסת שלכם. לאדריכל או מומחה למעקות יהיה ידע מקיף על חומרים, עיצובים ותקנות בטיחות, שיבטיחו שתוספת המעקה שלכם תשרת את מטרתה מבלי להתפשר על אסתטיקה או בטיחות.

איך לבחור נכון חברה להגבהת מעקות?

בחירת החברה הנכונה להגבהת מעקה למרפסת חיונית על מנת להבטיח איכות, בטיחות ושביעות רצון מהתוצאה הסופית. הנה כמה צעדים חיוניים שיעזרו לכם לקבל החלטה מושכלת:

 1. בדיקה ראשונית – התחילו במחקר חברות שונות לייצור מעקות באזורכם או כאלו המציעות את שירותיהן בפריסה ארצית. חפשו חברות בעלות מומחיות בייצור והתקנת מעקות למרפסת. בדקו מידע על הניסיון שלהן, המוניטין וסוגי החומרים איתם הן עובדות.
 2. עבודות והמלצות – סקרו תמונות של פרויקטים קודמים של החברה. זה ייתן לכם מושג על היכולות ואיכות העבודה שלה. כמו כן, חפשו חוות דעת של לקוחות קודמים כדי לקבל משוב על הניסיון שלהם בעבודה עם החברה.
 3. תקני איכות ובטיחות – שאלו על תהליך הייצור והחומרים בהם משתמשת החברה. ודאו שהיא נותנת עדיפות לאיכות ובטיחות בפרויקטים. שאלו על דרישות העמידות, החוזק והתחזוקה של החומרים בהם היא עושה שימוש.
 4. אפשרויות התאמה אישית – שוחחו על הדרישות וההעדפות הספציפיות שלכם עם חברת ייצור המעקות. שאלו על אפשרויות להתאמה אישית של העיצוב, החומר והגימור של המעקות כך שיתאימו לחזון האסתטי שלכם. חברה המציעה מגוון אפשרויות עיצוב והתאמה אישית תהיה ערוכה טוב יותר למתן מענה לצרכים הייחודיים שלכם.

על ידי ביצוע שלבים אלה תוכלו לבחור בביטחון בחברה אמינה לייצור מעקות עבור הגבהת מעקה למרפסת שלכם. 

חברת סורגדור מייצרת ומתקינה מגוון רחב של מעקות בשלל סגנונות וחומרים. אנו מציעים פתרונות בהתאמה אישית תוך שמירה על תקני בטיחות מחמירים ושימוש בחומרים האיכותיים ביותר. 

לקבלת פרטים נוספים והצעת מחיר, צרו איתנו קשר או השאירו את פרטיכם.