במשך מאות שנים פרגולות היו תוספת פופולרית לגינות, חצרות ומרפסות. הן הציעו צל, מראה אסתטי ומרחב מוגדר לשלל פעילויות. פרגולות עץ מסורתיות, עם המראה הכפרי שלהן, היו הבחירה המובילה עבור בעלי בתים רבים ברחבי העולם, אך ככל שאנו מתקדמים לעידן של עיצוב ופונקציונליות חדשניים, פרגולות אלומיניום נפתחות עולות בפופולריות שלהן ויש לכך לא מעט מסיבות טובות.

בואו נצלול עמוק יותר לעולמם של שני החומרים הללו ונבין מדוע אלומיניום תופס תאוצה בתחום הפרגולות בארץ ובעולם.

1.מהפכה של רבגוניות וגמישות

אחת התכונות העיקריות של פרגולות אלומיניום נפתחות היא יכולת ההתאמה שלהן. שלא כמו פרגולות עץ, פרגולות אלה מגיעות עם רפפות או דקים מתכווננים, המאפשרים לבעלי בתים להחליט על כמות אור השמש שהם רוצים להכניס לחלל.

בקרת חשיפה לשמש: תארו לעצמכם ארוחת בוקר מפנקת מתחת לפרגולה שלכם במהלך בוקר קריר, כאשר הפרגולה מאפשרת לקרני השמש לחדור פנימה ולחמם את החלל. ככל שהיום מתקדם והשמש מתגברת, אתם יכולים להתאים את הרפפות כדי ליצור סביבה קרירה ומוצלת יותר. רמת שליטה זו פשוט לא קיימת בפרגולות עץ מה שמהווה יתרון משמעותי לפרגולות האלומיניום.

ניהול אוורור: מעבר לאור השמש, אלמנט ההתאמה נוגע גם לאוורור החלל. בימים שבהם אתם רוצים להרגיש משב רוח עדין, תוכלו לכוונן את הדקים באופן שיאפשר לאוויר לזרום בחופשיות פנימה.

2.עמידות ותחזוקה

עץ, אורגני ככל שיהיה, נוטה להראות בלוי לאורך זמן. זה נכון במיוחד כאשר הוא חשוף לתנאי מזג אוויר משתנים. בעיה זו לא קיימת כשמדובר בפרגולת אלומיניום.

עמידות בפני גורמים מזיקים: אלומיניום מטבעו עמיד בפני גורמים שבדרך כלל שוחקים מבני עץ. בין אם מדובר בחלודה, קורוזיה, חרקים או ריקבון – אלומיניום עומד בגבורה מול אתגרים אלו. לעומת זאת, פרגולות עץ סופגות לחות שעשויה להוביל לריקבון, ואינן נשמרות היטב לאורך זמן תחת שמש קופחת.

צורכי תחזוקה: פרגולות עץ דורשות לרוב משטר תחזוקה קפדני. החל מצביעה תקופתית או איטום למניעת נזקי מים, ועד לטיפולים המגנים מפני מזיקים, התחזוקה עשויה להיות עתירת עבודה ודי יקרה. האלומיניום, בהיותו מתכת אטומה, זקוק לתחזוקה מינימלית בלבד. באמצעות ניגוב פשוט או ניקוי קליל מדי פעם תוכלו לשמור בקלות על מראה כמו חדש.

3.שיקולים אסתטיים מודרניים

יופי הוא עניין סובייקטיבי, אבל אי אפשר להתעלם מהרבגוניות העיצובית שאלומיניום מציע.

פרגולות אלומיניום, עם הקווים הנקיים והתחושה העכשווית שלהן, יכולות להשלים ללא מאמץ סגנונות אדריכליים מודרניים. העיצוב המינימליסטי, יחד עם פוטנציאל לאינטגרציות מתקדמות כמו תאורת LED או פרגולות נפתחות, הוא עדות לשילוב מנצח של הנדסה ועיצוב מודרני.

4.הטיעון הירוק: קיימות ושמירה על איכות הסביבה

ככל שהעולם שלנו נוטה יותר לפתרונות ברי קיימא, כך החומרים שאנו בוחרים משחקים תפקיד מרכזי.

אלומיניום ואנרגיה ירוקה: חלק מפרגולות האלומיניום המודרניות מגיעות מצוידות בפאנלים סולאריים משולבים. פונקציונליות כפולה זו פירושה שבזמן שאתם נהנים מהצל שהפרגולה מספקת, אתם גם רותמים אנרגיית שמש שניתן להשתמש בה כדי להפעיל אורות חיצוניים או מכשירים אחרים.

בנוסף, אלומיניום הוא חומר שניתן לשימוש חוזר במלואו. כלומר, גם בסוף דרכה הארוכה של הפרגולה שלכם היא לא תיזרק למזבלה אלא תשמש לייצור מוצרים אחרים.

עץ וסביבה: בעוד שעץ הוא חומר טבעי, השימוש בו מעורר חששות לגבי כריתת יערות והשפעת הטיפול והתחזוקה של העץ באמצעות כימיקלים.

5.תהליך ההתקנה

קלות ההתקנה יכולה להשפיע רבות על בחירת הפרגולה שלכם וגם כאן, יש לפרגולות אלומיניום יתרון על פני פרגולת עץ.

קל וחזק: יחס החוזק-משקל של האלומיניום גבוה במיוחד. חומר זה אמנם קל משקל אך חזק, מה שהופך את ההובלה וההתקנה של פרגולת אלומיניום לתהליך פשוט יותר. משמעותו של האופי המודולרי של פרגולת אלומינום הוא שההרכבה יכולה להיות מהירה ויעילה.

משקל רב של עץ: עצים צפופים יותר משמשים לייצור פרגולות בשל עמידותם אך הם עשויים להיות כבדים. המשקל הרב שלהם יכול לסבך את תהליך ההתקנה, ולעתים קרובות מצריך יותר ידיים או מעורבות של כלים ומכונות.

6.התאמה אישית של החלל שלכם

פרגולה היא מעין הרחבה של הבית והיא צריכה לשקף את ההעדפות האישיות שלכם.

התאמה אישית עם אלומיניום: עם אלומיניום, אפשרויות ההתאמה הן עצומות. ניתן לצבוע את הפרגולה באבקה בשלל צבעים, לעצב בקלות צורות, ויש אפילו גמישות בשילוב אלמנטים נוספים כמו לוחות צד מזכוכית או תאורה מובנית. בקיצור – עם פרגולות אלומניום השמיים הם הגבול. 

המראה הטבעי של העץ: בעוד שעץ מציע התאמה אישית במונחים של גילוף ועיצוב, ייתכן שהוא לא יאפשר את אותה רמה של אינטגרציה חלקה כמו אלומיניום, במיוחד כאשר שוקלים תכונות מודרניות ומתקדמות.

7.עלויות לטווח הארוך

עלויות הרכישה וההתקנה הן רק היבט אחד של המשוואה הפיננסית הכרוכה בהחזקת פרגולה.

למרות שהעלות הראשונית של פרגולת אלומיניום עשויה להיות גבוהה יותר מזו של פרגולת עץ, היא מהווה פתרון חסכוני בזכות התחזוקה הנמוכה שלה והעמידות הגבוהה לאורך שנים רבות. לעומתה, התחזוקה הרציפה הנדרשת לפרגולות עץ, יחד עם החלפות או תיקונים פוטנציאליים עקב בלאי, עשויות להצטבר עם השנים ויקר את העלות הכוללת.

המסקנה: פרגולת אלומיניום היא הפתרון המשתלם ביותר 

בעוד שהמראה הכפרי של פרגולת עץ יכול להיות מפתה, פרגולות נפתחות מאלומיניום מהוות פתרון אסתטי, אטרקטיבי, מודרני ויעיל במיוחד.

לפרגולות אלומיניום יש איכותיות רבות, ולא במקרה הן הופכות פופולריות יותר ויותר ברחבי העולם. חברת סורגדור מייצרת, משווקת ומתקינה גוון רחב של פרגולות אלומיניום איכותיות ומעוצבות. צרו איתנו קשר ובחרו את הפרגולה המתאימה ביותר עבורכם.