בית הוא הרבה יותר ממקום מגורים – הוא המקום בו מתחיל ומסתיים היום שלכם והצהרה על הטעם ואורח החיים הייחודיים לכם. כל רכיב, עד לפרט הקטן ביותר, מספר סיפור ייחודי עליכם ועל משפחתכם.

בעוד שמרבית האנשים משקיעים זמן, תכנון ומחשבה מעמיקה בתכנון ועיצוב הבית שלהם, ישנו אלמנט חשוב אחד שנוטה להישכח מאחור – מעקה המרפסת. זהו אלמנט משמעותי המציע בטיחות תוך הגדרת השפה החזותית של הארכיטקטורה שלכם. למרות שנראה כי בחירת המעקה הנכון הוא עניין פשוט, מתברר כי המשימה של בחירת המעקה המושלם למרפסת יכולה להיות מורכבת למדי, לאור ריבוי האפשרויות בשוק.

במדריך זה נדריך אתכם בכל מה שחשוב לדעת לפני קבלת ההחלטה הכל כך חשובה בבחירת מעקות למרפסת שלכם, כך שתהיו בטוחים שבחרתם נכון.

1.מעקות למרפסת: שילוב של בטיחות ואסתטיקה

מעקות למרפסת משרתים מטרה כפולה – הם מהווים מאפיין בטיחות חיוני ומרכיב ויזואלי מרכזי בבית שלכם. המעקות מספקים מחסום בטיחות המסייע במניעת תאונות – גורם מכריע במיוחד עבור בתים עם ילדים, קשישים ובעלי חיים. בעוד שהבטיחות היא הדאגה העיקרית בכל הנוגע לבחירת מעקות, הם גם בעי השפעה גדולה על המראה האסתטי של הבית שלכם. המעקות הנכונים יכולים להעשיר את הסגנון הארכיטקטוני של הנכס שלכם, להוסיף אלגנטיות שמשפרת את האטרקטיביות של ביתכם ואפילו עשויה להעלות את ערך השוק שלו.

2.אפשרויות חומר: מתכת וזכוכית

כשמדובר במעקות למרפסת, שתי אפשרויות פופולריות הן מתכת וזכוכית – כל אחת מציעה סט מאפיינים ייחודי משלה:

מתכת: מעקות מתכת, כולל ברזל יצוק, אלומיניום ונירוסטה, ידועים בשל חוסנם ודרישות התחזוקה הנמוכות שלהם. מעקות ברזל יצוק, עם העיצובים המורכבים שלהם, יכולים להעניק קסם קלאסי לבית שלכם. מצד שני, מעקות אלומיניום ונירוסטה ידועים במראה האלגנטי והמודרני שלהם ולא במקרה הם נפוצים בבית רבים כל כך בישראל וברחבי העולם. נוסף על כך, גם אלומיניום וגם נירוסטה עמידים בפני קורוזיה, מה שהופך אותם לבחירה אידיאלית לתנאי אקלים שונים, במיוחד עבור באזורים רבים בישראל שמאופיינים בלחות גבוהה או בקרבה לים התיכון. 

זכוכית: אם ההעדפה שלכם נוטה לאסתטיקה עכשווית ומינימליסטית, מעקות זכוכית הם בחירה מצוינת. הם מספקים נוף ללא הפרעה של הסביבה, ויוצרים אשליה של חלל גדול יותר. עם זאת, הם מחייבים ניקוי קבוע כדי לשמור על המראה הנקי והבהיר שלהם ועשויים להיות יקרים יותר מאשר אפשרויות אחרות.

3.עמידה בתקנות בניה ובטיחות 

תהליך בחירת מעקות למרפסת חורג מעבר לבטיחות אישית והעדפה עיצובית – הוא כרוך גם בציות לתקנות החוק. חוקי הבנייה ותקנות הבטיחות מחמירים בכל הנוגע לגובה המעקות, המרווח בין המעקות והתקינות המבנית הכוללת. לכן חשוב לוודא שהמעקה שבחרתם עומד במפרטים אלה כדי למנוע סיבוכים משפטיים בהמשך הדרך, או חמור מכך – להוביל לכשלים מבניים ותאונות.

בנוסף לדרישות הגובה המינימלי והמרווח, יש עוד כמה עצות בטיחות שכדאי לזכור בבחירת מעקות למרפסת:

  • המעקות צריכים להיות עשויים מחומר חזק ועמיד.
  • המעקות צריכים להיות מעוגנים היטב למרפסת.
  • המעקות צריכים להיות נקיים מקצוות חדים או הבלטות.
  • המעקות צריכים להיות קלים לאחיזה, גם כשהם רטובים.

4.התקנה מקצועית

לאחר שבחרתם את המעקה הרצוי למרפסת שלכם, הגיע הזמן להתקין אותו. התקנה מקצועית, על אף שהיא כרוכה בתשלום, מבטיחה את התקנת המעקה בצורה מאובטחת, דבר החיוני לבטיחות ואריכות ימים של המבנה. אל תסתכנו בהתקנת מעקות באופן עצמאי. לא רק שאתם עלולים להיות מועדים לנפילות, התקנה שאינה מקצועית יכולה להוביל לתאונות מסכנות חיים.

5.תקציב עבור מעקות למרפסת 

תקציב הוא חלק חיוני בתהליך בחירת המעקה שלכם. העלות הראשונית של מעקות למרפסת היא רק חלק מהמשוואה. יש לקחת בחשבון גם את עלות ההתקנה במידה והיא אינה כלולה בהצעת המחיר של יצרן המעקות, כדי להבין את העלות הכוללת. זה תמיד רעיון טוב לבקש הצעות מחיר מספקים ואנשי מקצוע שונים כדי להבטיח שתקבלו את התמורה הטובה ביותר לכספכם. עם זאת, הקפידו שלא לבחור בהכרח את ההצעה הנמוכה ביותר, אלא את זאת בתציע לכם את המעקות שיענו באופן הטוב ביותר על צרכי הבטיחות והאסתטיקה שלכם.

שיקולים נוספים

בנוסף לגורמים המפורטים לעיל, ישנם מספר שיקולים נוספים שכדאי לזכור בעת בחירת מעקות למרפסת:

6.פרטיות

אם תרצו שהמרפסת שלכם תהיה פרטית, מומלץ לבחור במעקה בגובה גבוה יותר, עם סורגים הממוקמים קרוב יותר זה לזה או עם חיפוי זכוכית חלבית או עם אפקט מראה.

7.עמידות לתנאי מזג האוויר

אם אתם חיים באקלים עם תנאי מזג אוויר קיצוניים או עם לחות גבוהה, מומלץ לבחור במעקה העשוי מחומר עמיד בפני פגעי מזג האוויר וקורוזיה.

8.קבלו הכל בכתב

כאשר אתם בוחרים את יצרן המעקות, ודאו שאתם מקבלים את כל פרטי ההזמנה וההתחייבות בכתב. ההסכם בניכם צריך לכלול את מחיר המעקות, החומרים שישמשו ליצורו, פרטי ההתקנה, אם היא נעשית על ידי מתקין מקצועי מטעם החברה, ואחריות.

המסקנה:  השקעה במעקה למרפסת עוסקת בבטיחות, אסתטיקה ופונקציונליות.

קחו בחשבון את כל הפרמטרים האלו בעת בחירת מעקות למרפסת שלכם: התמקדו בפונקציונליות של המעקות, בחרו חומר המתאים להעדפותיכם האסתטיות ואל תוותרו על עמידות גבוהה והתקנה מקצועית.

בעזרת הטיפים שציינו, תוכלו להיות בטוחים שאתם בוחרים את המעקות האידיאליים למרפסת שלכם. אם אתם מתלבטים בנוגע למעקה המתאים ביותר עבורכם, צרו איתנו קשר והמומחים של סורגדור ישמחו לסייע לכם.